Sklo je materiál velmi zvláštní, udivuje nás nejen svými tvarovými možnostmi, ale také vlastnostmi v mnoha výrobcích charakteru užitného i dekorativního. Vzpomeňme kupříkladu překrásné křišťálové lustry, baňky výbojek a žárovek, sklenice, vázy, ale také obří akvária, prosklené terasy rozhleden, a dokonce i samonosná schodiště a skleněné zábradlí kmkdesign.cz.
Schody a zábradlí se staly zvláště v poslední době významným architektonickým prvkem, je jim připisována nadčasovost, luxusní vzhled a překvapivě i značná pevnost i bezpečnost. A právě tématu zabezpečení bychom chtěli věnovat následující pasáž tohoto článku.
Jak je to s bezpečností skleněného zábradlí
Každému z vás se jistě v mysli vynoří otázka: „… a co když do skla narazím třeba při rozběhu v místnosti, což je typické hlavně pro děti, které dovádějí a skotačí bez ohledu na své bezprostřední okolí?“ „Je takový materiál dostatečně pevná a bezpečný, abychom se spolu s úlomky nezřítili dolů?“
Bezpečnost je vždy na prvním místě, nebylo by vůbec možné s těmito výrobky vyrukovat na trh a byly by pouze doplňkovou dekorací v uzavřených nepřístupných prostorách muzeí a galerií. Existují bezpečnostní normy, podobně jako je tomu např. u nosných lan výtahů. Sklo musí být vždy složeno z více vrstev, tzv. vrstvené, označené zkratkou VSG, a zároveň kalené – ESG. Mezi vrstvami se rovněž nachází transparentní speciální fólie, která při úderu zajistí, aby se člověk skrze konstrukci nezřítil a materiál se nerozpadl.
Nemusíte mít obavy, materiál je vždy navrhován tak, aby jeho tloušťka odolávala silnému tlaku, rázovému namáhání a pnutí, a bylo odolné i změnám teploty a vlhkosti vzduchu okolního prostředí. Vzpomeňte kupříkladu na skleněná akvária, ta musí snést mnohdy obrovský tlak hmotnosti vody a tomu také odpovídá tloušťka jejich skel. Sklo je navíc do jisté míry pružné, snese průhyb i několik milimetrů na vzdálenost půl metru.