Ze země? Nikdy!
Za dob našich babiček a prababiček se bydlelo jinak než dnes, lidi žili na vesnici společně s hospodářskými zvířaty a asi ani nevěděli, že kromě koček, psů nebo slepic mají doma ještě jiné živočichy. Bakterie. Pravděpodobně nikdo neřešil, když spadl dítěti chleba na zem, prostě se ofoukl a potomek pokračoval spokojeně v křoupání. Dnes je pro některé rodiče nemyslitelné, aby dítěti podali jídlo, které spadlo na zem. Je ale tento přístup správný? Kde má ta malá bytost posílit imunitu?
Imunita si bude libovat
S většinou bakterií, které se u nás doma vyskytují, si naše tělo dokáže poradit. Samozřejmě bychom měli dodržovat základní hygienické návyky jako je mytí rukou po příchodu zvenku nebo vyhazování zbytků jídla, protože právě kazící se jídlo bývá rájem pro tyto malé živočichy. Pozor je třeba si dávat na houbičku na nádobí, kde je výskyt bakterií ohromný. Ale není se čeho bát. Stačí houbičku denně řádně vyprat a jednou za týden vyměnit za novou. Ovšem nějaké ty nezvané spolubydlící doma potřebujeme. Kdybychom je neměli, nemohli bychom se pohybovat v jiném prostředí než v našem sterilním. Naše tělo by neumělo bojovat s těmito běžnými patogeny, proto je důležité, aby už odmala přicházely děti do kontaktu alespoň s určitým množstvím bakterií. Jejich imunita bude jásat.
Předem prohraná válka s mopem v ruce
Kdybychom celé dny běhali s hadrem a desinfekčním prostředkem (který zabije 99,9% bakterií!!!) po bytě, pravděpodobně by se nám nepodařilo zabít všechny bakterie. A proč bychom to dělali? Není důležitější a především zábavnější si užívat chvíle s našimi malými? Žijí mezi námi bohužel lidé, kteří mají chorobný strach z bakterií a špíny. Trpí tzv. Mysofobií. Je pravděpodobné, že na nárůstu této fobie v populaci se podílí média, která lidi děsí zkreslenými informacemi – například o škodlivosti nečistot v domácnosti. Bakterie v domácnosti byly, jsou a stále budou. Záleží na každém z nás, do jaké míry se nechá reklamou v televizi ovlivnit, stačí používat zdravý selský rozum.