Asi nikdo z nás nechce utrácet za danou věc více, než musí. Je to i logické, neboť nám pak zbude více peněz na jiné věci. A to platí například i o nejrůznějších půjčkách, jako jsou například hypotéky.
To se může zdát zvláštní – platíme za to, že jsme si od dané firmy, ať už se jedná o banku či nebankovní společnost, půjčili peníze. Jak tedy můžeme mluvit o tom, zda je něco levné či nikoliv? Ačkoliv je fakt, že i v reklamách nás přesvědčují, že právě toto je například ta nejlevnější hypotéka na trhu. Jak to posoudit?
Tím, z čeho se v tomto případě vychází, je v zásadě pouze výše úroků. Ta může být poměrně variabilní a firmy se dnes předhánějí v tom, která jej bude mít nižší. A co to vlastně znamená?
Každý měsíc nesplácíte pouze danou částku, ale také určité procento navíc, jako platbu za to, že máte u dané firmy dluh. A právě tato platba navíc se nazývá úrok. Ovšem je to skutečně to jediné, co měří výhodnost půjčky?
Nikoliv. Jsou zde i další ukazatele. Jedním z těch nejdůležitějších a často přehlížených je RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů. Jedná se o koeficient, o který bude každý rok vaše částka, kterou budete muset splácet, navýšena. A obvykle nebývá zrovna nejmenší, pohybuje se okolo deseti procent. Avšak v reklamách ji najdete uvedenu pouze malým písmem v textu, takže nemáte šanci jej přečíst.
Dále zde pak máme nejrůznější poplatky, které také můžou celkovou částku navýšit. Jedná se například o poplatky za výběr, za předčasné splacení a mnohé další. I ty mohou dosáhnout poměrně zajímavé výše.
Jak je tedy vidět, úroky tvoří jen malou část toho, co bankám či jiným firmám, od kterých si půjčujete peníze, platíte navíc. A pokud chceme skutečně zjistit, která půjčka je ta nejlevnější, pak je nutné vzít v úvahu veškeré tyto platby. Pouze tehdy se dobereme správného výsledku.